2021 AFLW Draft: Every club’s selection

THE 2021 AFL Women’s Draft saw 59 players enter the elite level; from the fresh faces out of elite junior pathways, to state league guns who finally get their chance, and even a few mature-agers who have earned second chances in the top flight. There were plenty of surprises throughout the eight rounds of selections, but as expected, Oakleigh Chargers midfielder-forward Charlie Rowbottom was the first player picked and will soon jet up to join the Gold Coast SUNS.

Check out the full order of selections below, with plenty of analysis and club-by-club breakdowns to come on Draft Central.

ROUND 1:

#1 Gold Coast – Charlie Rowbottom (Oakleigh Chargers)
#2 Geelong – Georgie Prespakis (Calder Cannons)
#3 West Coast – Charlotte Thomas (Subiaco)
#4 St Kilda – Ella Friend (GWV Rebels)
#5 Richmond – Stella Reid (Oakleigh Chargers)
#6 Gold Coast – Teagan Levi (Bond University)
#7 Geelong – Zali Friswell (Calder Cannons)
#8 Gold Coast – Ashanti Bush (Hawthorn VFLW)
#9 Geelong – Gabbi Featherston (Geelong Falcons)
#10 Carlton – Annie Lee (Geelong Falcons)
#11 Carlton – Keeley Sherar (Eastern Ranges)
#12 St Kilda – Ashleigh Richards (Dandenong Stingrays)
#13 North Melbourne – Tess Craven (Geelong Falcons)
#14 Fremantle – Amy Franklin (Claremont)
#15 Geelong – Annabel Johnson (Geelong VFLW)
#16 Richmond – Emelia Yassir (Calder Cannons)
#17 Adelaide – Zoe Prowse (Sturt)
#18 Brisbane – Maggie Harmer (Maroochydore)

ROUND 2:

#19 North Melbourne – Tara Slender (Bendigo Pioneers)
#20 Adelaide – Brooke Tonon (Glenelg)
#21 West Coast – Courtney Rowley (Peel Thunder)
#22 Western Bulldogs – Amanda Ling (Oakleigh Chargers)
#23 Carlton – Brooke Vickers (Oakleigh Chargers)
#24 West Coast – Beth Schilling (Peel Thunder)
#25 Western Bulldogs – Aurora Smith (Murray Bushrangers)
#26 Carlton – Imogen Milford (Casey VFLW)
#27 Western Bulldogs – Elizabeth Snell (Bendigo Pioneers)
#28 North Melbourne – Kim Rennie (Western Bulldogs)
#29 Collingwood – Eliza James (Oakleigh Chargers)
#30 Gold Coast – Giselle Davies (Bond University)
#31 Fremantle – Dana East (Swan Districts)
#32 Collingwood – Eloise Chaston (Eastern Ranges)
#33 Collingwood – Imogen Barnett (Collingwood VFLW)
#34 Adelaide – Abbie Ballard (West Adelaide)
#35 Brisbane – Bella Smith (Maroochydore)

ROUND 3:

#36 St Kilda – Pass
#37 GWS – Ally Morphett (Murray Bushrangers)
#38 Fremantle – Makaela Tuhakaraina (South Fremantle)
#39 Carlton – Pass
#40 West Coast – Sarah Lakay (Swan Districts)
#41 Melbourne – Georgia Campbell (Eastern Ranges)
#42 Melbourne – Tahlia Gillard (Calder Cannons)
#43 North Melbourne – Perri King (Tasmania Devils)
#44 Fremantle – Airlie Runnalls (North Melbourne VFLW)
#45 Melbourne – Alison Brown (Casey VFLW)
#46 Brisbane – Mikayla Pauga (Bond University)

ROUND 4:

#47 West Coast – Emily Bennett (Claremont)
#48 Richmond – Meagan Kiely (North Melbourne VFLW)
#49 GWS – Jessica Doyle (Sydney Swans Academy)
#50 Richmond – Ingrid Houtsma (Geelong Falcons)
#51 North Melbourne – Jasmine Ferguson (Collingwood VFLW)
#52 Fremantle – Jessica Low (Claremont)
#53 Brisbane – Luka Yoshida-Martin (University of Queensland)

ROUND 5:

#54 Richmond – Akec Makur Chuot (Richmond)
#55 GWS – Brodee Mowbray (Southern Power)
#56 North Melbourne – Ella Maurer (Tasmania Devils)
#57 Fremantle – Sarah Wielstra (Swan Districts)
#58 Brisbane – Lucinda Puller (Bond University)

ROUND 6:

#59 GWS – Georgie Fowler (East Coast Eagles)

ROUND 7:

#60 GWS – Casidhe Simmons (UNSW-ES Bulldogs)

ROUND 8:

#61 GWS – Erin Todd (Inner West Magpies)

Image Credit: Michael Willson/AFL Photos

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *