2020 AFL Draft: Pick by pick

AFTER an unconventional season of football, the 2020 AFL National Draft has come to a close with a number of young and exciting players finding their way to new homes for the 2021 season. Here is the full run down of picks, with the highly touted Jamarra Ugle-Hagan making his way to the Western Bulldogs at Pick 1.

Round 1

1 Western Bulldogs – Jamarra Ugle-Hagan (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

2 Adelaide Crows – Riley Thilthorpe (West Adelaide/South Australia)

3 North Melbourne – Will Phillips (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

4 Sydney Swans – Logan McDonald (Perth/Western Australia)

5 Sydney Swans – Braeden Campbell (Sydney Swans Academy/Allies)

6 Hawthorn – Denver Grainger-Barras (Swan Districts/Western Australia)

7 Gold Coast Suns –  Elijah Hollands (Murray Bushrangers/Vic Country)

8 Essendon –  Nik Cox (Northern Knights/Vic Metro)

9 Essendon – Archie Perkins (Sandringham Dragons/Vic Metro)

10 Essendon – Zach Reid (Gippsland Power/Vic Country)

11 Adelaide Crows – Luke Pedlar (Glenelg/South Australia)

12 GWS GIANTS – Tanner Bruhn (Geelong Falcons/Vic Country)

13 North Melbourne – Tom Powell (Sturt/South Australia)

14 Fremantle – Heath Chapman (West Perth/Western Australia)

15 GWS GIANTS – Conor Stone (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

16 Port Adelaide – Lachlan Jones (Woodville West-Torrens/South Australia)

17 Collingwood – Oliver Henry (Geelong Falcons/Vic Country)

18 GWS GIANTS – Ryan Angwin (Gippsland Power/Vic Country)

19 Collingwood – Finlay Macrae (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

20 Geelong –  Max Holmes (Sandringham Dragons/Vic Metro)

21 Melbourne Demons – Jake Bowey (Sandringham Dragons/Vic Metro)

22 Melbourne Demons – Bailey Laurie (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

23 Collingwood – Reef McInnes (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

24 Brisbane Lions – Blake Coleman (Brisbane Lions Academy/Allies)

25 Adelaide Crows – Brayden Cook (South Adelaide/South Australia)

26 St Kilda – Matt Allison (Calder Cannons/Vic Metro)

Round 2

27 Fremantle – Nathan O’Driscoll (Perth/Western Australia)

28 Adelaide- Sam Berry (Gippsland Power/Vic Country)

29 Hawthorn – Seamus Mitchell (Bendigo Pioneers)

30 Collingwood – Caleb Poulter (Woodville-West Torrens/South Australia)

31Collingwood – Liam McMahon (Northern Knights/Vic Metro)

32 Sydney Swans – Errol Gulden (Sydney Swans Academy/Allies)

33 Geelong – Shannon Neale (South Fremantle/Western Australia)

34 Melbourne – Fraser Rosman (Sandringham Dragons/Vic Metro)

35 Hawthorn – Connor Downie (Eastern Ranges/Vic Metro)

36 North Melbourne – Charlie Lazzaro (Geelong Falcons)

37 Carlton – Corey Durdin (Central District/South Australia)

38 Adelaide – James Rowe (Woodville-West Torrens/South Australia)

39 Essendon – Josh Eyre (Calder Cannons/Vic Metro)

40 Richmond – Samson Ryan (Brisbane Lions Academy)

41Carlton – Jack Carroll (East Fremantle/Western Australia)

42 North Melbourne – Phoenix Spicer (South Adelaide/South Australia)

Round 3

43 Brisbane Lions – Harry Sharp (GWV Rebels/Vic Country)

44 Collingwood – Beau McCreery (South Adelaide/South Australia)

45 St Kilda – Tom Highmore (South Adelaide/South Australia)

46 Hawthorn – Tyler Brockman (Subiaco/Western Australia)

47 Geelong – Nicholas Stevens (GWV Rebels)

48 Brisbane Lions – Henry Smith (Woodville-West Torrens/South Australia)

49 Port Adelaide – Ollie Lord (Sandringham Dragons)

50 Fremantle – Brandon Walker (East Fremantle/Western Australia)

51 Richmond – Maurice Rioli Jnr (Oakleigh Chargers/NT Thunder/Allies)

52 West Coast – Luke Edwards (Glenelg/South Australia)

53 Essendon – Cody Brand (Calder Cannons/Vic Metro)

54 Fremantle – Joel Western (Claremont/Western Australia)

55 Western Bulldogs – Dominic Bedendo (Murray Bushrangers)

56 North Melbourne – Eddie Ford (Western Jets/Vic Metro)

57 West Coast Eagles – Isiah Winder (Peel Thunder/Western Australia)

58 GWS GIANTS – Cameron Fleeton (Geelong Falcons)

59 GWS GIANTS – Jacob Wehr (Woodville-West Torrens)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *