2020 AFL Women’s Draft: Full Order

A MASSIVE year both on and off the footy field has culminated in the 2020 AFL Women’s Draft, with a huge amount of talent set to pull on the gear next season. Here are all 61 picks, with the predicted number one selection Ellie McKenzie getting the nod as expected.

Round 1

1 Richmond – Ellie McKenzie (Northern Knights/Vic Metro)

2 Western Bulldogs – Jess Fitzgerald (Northern Knights/Vic Metro)

3 West Coast Eagles – Bella Lewis (Claremont/Western Australia)

4 Adelaide Crows – Teah Charlton (South Adelaide/Central Allies)

5 Melbourne – Alyssa Bannan (Northern Knights/Vic Metro)

6 St Kilda – Tyanna Smith (Dandenong Stingrays/Vic Country)

7 Gold Coast SUNS – Annise Bradfield (Southport/Queensland)

8 Brisbane Lions – Zimmorlei Farquharson (Yeronga South Brisbane/Queensland)

9 GWS GIANTS – Tarni Evans (Queanbeyan Tigers/ACT)

10 Geelong – Darcy Moloney (Geelong Falcons/Vic Country)

11 Western Bulldogs – Sarah Hartwig (Sandringham Dragons/Vic Metro)

12 Carlton – Mimi Hill (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

13 North Melbourne – Bella Eddey (Sandringham Dragons/Vic Metro)

14 Fremantle – Sarah Verrier (Peel Thunder/Western Australia)

15 Melbourne – Eliza McNamara (Sandringham Dragons/Vic Metro)

16 Western Bulldogs – Isabelle Pritchard (Western Jets/Vic Metro)

 

Round 2

17 Melbourne – Maggie Caris (GWV Rebels/Vic Country)

18 West Coast Eagles – Shanae Davison (Swan Districts/WA)

19 Collingwood – Tarni Brown (Eastern Ranges/Vic Metro)

20 Geelong Cats – Laura Gardiner (Geelong Falcons/Vic Country)

21 Geelong Cats – Olivia Barber (Murray Bushrangers/Vic Country)

22 North Melbourne – Alice O’Loughlin (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

23 Gold Coast SUNS – Sarah Perkins (Hawthorn VFLW)

24 St Kilda – Alice Burke (Sandringham Dragons/Vic Metro)

25 Collingwood – Amelia Velardo (Western Jets/Vic Metro)

26 Collingwood – Joanna Lin (Oakleigh Chargers/Vic Metro)

27 Geelong – Stephanie Williams (Geelong Falcons/Darwin Buffettes)

28 Carlton – Daisy Walker (Sandringham Dragons/Vic Metro)

29 GWS GIANTS – Emily Pease (Belconnen Magpies/Eastern Allies) 

30 Fremantle – Mikayla Morrison (Central Districts/Western Australia)

 

Round 3

31 Collingwood – Abbi Moloney (Sandringham Dragons/Vic Metro)

32 West Coast Eagles – Julie-Anne Norrish (East Fremantle)

33 Collingwood – PASS

34 St Kilda – Renee Saulitis (GWV Rebels/Vic Country)

35 Melbourne – Megan Fitzsimon (Gippsland Power/Vic Country)

36 Carlton – Winnie Laing (Sandringham Dragons/Vic Metro)

37 Brisbane Lions – Indy Tahau (South Adelaide/Central Allies)

38 Brisbane Lions – Ruby Svarc (Essendon VFLW)

39 Geelong – Carly Remmos (Geelong Falcons/Vic Country)

40 St Kilda – Jacqueline Vogt (Southern Saints VFLW)

41 Melbourne – Mietta Kendall (Eastern Ranges/Vic Metro)

42 GWS GIANTS – Libby Graham 

43 Richmond – Tessa Lavey (WNBL)

 

Round 4

44 North Melbourne – Georgia Hammond (Darebin Falcons VFLW)

45 Adelaide – Rachelle Martin (West Adelaide)

46 Fremantle – Tiah Haynes (Subiaco)

47 Adelaide – Ashleigh Woodland (North Adelaide)

48 Melbourne – Isabella Simmons (GWV Rebels/Vic Country)

49 North Melbourne – Brooke Brown (Launceston)

50 Gold Coast Suns – Maddison Levi (Bond University/Queensland)

51 St Kilda – PASS

 

Round 5

52 Richmond – Luka Lesosky-Hay (Geelong Falcons/Richmond VFLW)

53 West Coast Eagles – Andrea Gilmore (Claremont)

54 Gold Coast Suns – Janet Baird (Palmerston Magpies)

55 North Melbourne – Amy Smith (Aberfeldie)

56 West Coast Eagles – PASS

57 Gold Coast Suns – Lucy Single (Bond University)

58 Gold Coast Suns – Elizabeth Keaney (Southern Saints VFLW)

59 West Coast Eagles – PASS

60 Gold Coast Suns – Daisy D’Arcy (Hermit Park/Queensland)

61 Gold Coast Suns – Wallis Randell (Bond University)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *