FULL COUNT | 2020 Sandover Medal review – Fisher voted WAFL’s best

ACE VFL recruit Samuel Fisher was awarded the 2020 Sandover Medal after a stunning debut season for Swan Districts. The midfielder became Swan Districts’ 10th Sandover Medallist, and its first since Andrew Krakouer won the award in 2010.

>> SCROLL for the full leaderboard

The 22-year-old former Sydney rookie averaged 27 possessions, four tackles, four inside 50s and three marks across eight WAFL League games this season.

He produced dominant performances against West Perth in Round 1 (29 possessions, five tackles, four inside 50s), Claremont in Round 2 (25 possessions, five tackles, four inside 50s), South Fremantle in Round 5 (27 possessions, four tackles), Peel Thunder in Round 6 (25 possessions), East Perth in Round 7 (37 possessions, seven marks, seven tackles, four inside 50s), Perth in Round 8 (23 possessions, five inside 50s, four tackles), and East Fremantle in Round 9 (28 possessions, six tackles, six inside 50s, four marks, one goal).

Fisher polled 13 votes in six of a possible eight games to edge out West Perth’s Aaron Black (11 votes) and East Perth’s Jackson Ramsay (10).

He joins Haydn Bunton Snr (1938, 1939, 1941), and Jye Bolton (2016, 2018) as Sandover Medal winners in their first season.

Fisher was also named on the interchange in the WAFL Team of the Year.

FULL LEADERBOARD:

RANK PLAYER WAFL CLUB VOTES
1 Samuel Fisher Swan Districts 13
2 Aaron Black West Perth 11
3 Jackson Ramsay East Perth 10
4 Chris Masten Perth Demons 9
Jake Florenca South Fremantle 9
5 Jye Bolton Claremont 8
Kade Stewart South Fremantle 8
6 Alec Waterman Claremont 7
Tyler Keitel West Perth 7
7 Kane Mitchell Claremont 6
Bailey Rogers Claremont 6
Aidan Lynch East Perth 6
Angus Scott East Perth 6
Kyal Horsley Subiaco 6
Jesse Turner Swan Districts 6
8 Cameron Eardley East Fremantle 5
Haiden Schloithe South Fremantle 5
Leigh Kitchin Subiaco 5
9 Declan Mountford Claremont 4
Ben Howlett Peel Thunder 4
Lachlan Delahunty Subiaco 4
Corey Gault Swan Districts 4
Luke Meadows West Perth 4
Shane Nelson West Perth 4
10 Jared Hardisty Claremont 3
Thomas Bennett East Fremantle 3
Jordan Snadden East Fremantle 3
Andrew Fisher Perth Demons 3
Brady Grey Perth Demons 3
Frank Anderson Swan Districts 3
Trent Manzone West Perth 3
11 Anton Hamp Claremont 2
Cody Leggett East Fremantle 2
Rohan Kerr East Perth 2
Nicholas Robertson East Perth 2
Jackson Merrett Peel Thunder 2
Matthew Taylor Perth Demons 2
Jacob Dragovich South Fremantle 2
Brock Higgins South Fremantle 2
Mason Shaw South Fremantle 2
Gregory Clark Subiaco 2
Benjamin Newton Subiaco 2
Max Walters Subiaco 2
Michael Lourey West Perth 2
12 Callan England Claremont 1
Kody Manning East Fremantle 1
Brant Colledge Perth Demons 1
Logan McDonald Perth Demons 1
Matthew Rogers Perth Demons 1
Michael Sinclair Perth Demons 1
Caleb Datson South Fremantle 1
Chad Pearson South Fremantle 1
Zachary Strom South Fremantle 1
Jakob Atkinson Subiaco 1
Hayden Kennedy Subiaco 1
Connor West West Perth 1

Featured Image: 2020 Sandover Medalist Sam Fisher | Source: (Retrieved from) @WAFLOfficial via Twitter

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *