Team Selection: AFLW – Round 2

AFTER a blockbuster opening round, Round 2 will be looking to live up to all the hype with big names such as Phoebe McWilliams and Sarah Perkins hoping to take the field for the first time this season. Not only will Adelaide fans be pleased to see the return of Perkins but also excited about youngster Danielle Ponter who has been named in the extended squad. Ponter is the niece of AFL great Michael Long and cousin of Hawthorn hero Cyril Rioli. 18-year-old Elisha King is set to make her debut for the Kangaroos, while Collingwood forward Katie Lynch will also pull on the jumper for the first time. Nina Morrison has cemented her place in Geelong’s side after an impressive debut match, while Alyce Parker is another starter having dominated in Round 1 for GWS.

North Melbourne did not make many changes after putting out a dominant performance last week thanks to their firepower across the field with Jess Duffin, Moana Hope, Emma King, Emma Kearney and co set to take the field once again.

After going down with an injury, Collingwood goal sneak Sophie Alexander has been ruled out to take on the Dees at Victoria Park while Melbourne defender Shae Sloane will also miss the rest of the season after injuring her ACL. The Dees will look to the likes of Karen Paxmen, Lily Mithen and Elise O’Dea to secure a win for Melbourne.

GWS GIANTS v. NORTH MELBOURNE
Round 2 – Friday, February, 8, 7:15pm
Drummoyne Oval, NSW

GREATER WESTERN SYDNEY

B: P.Randall 21, E.Swanson 17, P.Monahan 28
HB: A.Farrugia (c), 18 T.Hetherington 9, E.Brush 10
C: A.Eva 2
HF: J.Dal Pos 7, J.Barclay 34, H.Zreika 24
F: C.Bernardi 4, C.Staunton 13, Y.Bonner 27
Foll: E.McKinnon 23, C.Gum 26, R.Beeson 6
I/C: N.Barr 8, L.Stephenson 12, E.Bennetts 22, A.Parker 3, B.Perry 19
Emg: M.Collier 14, T.Mackrill 32

In: E.Brush, J.Barclay, B.Perry
Out: J.Hicks, A.Schmidt (injured), M.Collier

NORTH MELBOURNE

B: T.Randall 16, J.Grierson 19, E.Humphries 6
HB: B.Gibson 18, D.Hardiman 31, J.Duffin 27
C: E.Kearney (c) 9
HF: K.Gillespie-Jones 5, J.Garner 25, J.Bruton 35
F: S.Abbatangelo 1, M.Hope 23, K.Ashmore 10
Foll: Emma King 60, J.Stanton 17, A.Riddell 7
I/C: N.Bresnehan 12, J.Trend 21, Elisha King 4, A.Drennan 8, D.Bateman 11
Emg: C.Munn 13, C.Haines 29

In: Elisha King
Out: G.Nanscawen

 

COLLINGWOOD v. MELBOURNE
Round 2 – Saturday, February, 9, 4:45pm
Victoria Park, Melbourne

COLLINGWOOD

B: J.Allen 6, A.Brazill 10, I.Ross 21
HB: S.Livingstone 12, S.Casey 22, E.Grant 5
C: E.Hynes 11
HF: G.Gourlay 32, S.D’Arcy 4, K.Lynch 16
F: S.Rowe 7, M.Cann 25, C.McIntosh 20
Foll: S.Layton 1, S.Chiocci (c) 17, J.Lambert 13
I/C: R.Schleicher 18, L.Butler 23, S.Dargan 46, B.Bonnici 8, E.Fowler 15
Emg: H.Whitford 28, M.Shevlin 35

In: E.Hynes, K.Lynch
Out: K.Stratton (injured), S.Alexander (injured)

MELBOURNE

B:  M.Downie 2, H.Cordner 21, C.Emonson 11
HB: S.Lampard 8, C.Phillips 35, K.Smith 13
C: E.O’Dea (c) 5
HF: M.Gay 3, S.Scott 12, A.Newman 16
F: E.Zanker 29, T.Cunningham 1, K.Hore 10
Foll: L.Pearce 15, L.Mithen 14, K.Paxman 4
I/C: B.Jakobsson 7, T.Hanks 28, A.Kemp 36, A.Guest 17, A.Woodland 19
Emg: M.Guerin 22, B.Patterson 24

In: A.Kemp, A.Guest
Out: S.Sloane (injured), C.Whitfort

 

WESTERN BULLDOGS v. GEELONG CATS
Round 2- Saturday, February, 9, 7:15pm
Whitten Oval, Footscray

WESTERN BULLDOGS

B: L.Birch 18, L.Spark 11, B.Hunt 21
HB: N.Ferres 16, T.Ernst 19, H.Scott 22
C: K.Lamb 27
HF: N.Callinan 10, K.Brennan 3, B.Toogood 28
F: K.McLeod 6, E.Mackie 25, A.Utri 23
Foll: K.Rennie 24, M.Conti 8, E.Blackburn (c) 2
I/C: C.Moody 13, E.Brown 9, A.Gogos 36, D.Berry 7, A.McCarthy 15
Emg: B.Smith 12, S.Karlson 26

In: A.McCarthy
Out: B.Smith

GEELONG

B: A.Teague 40, R.Goring (c) 44, C.Blakeway 4
HB: D.Taylor 28, M.McDonald 11, R.Webster 21
C: R.Garing 12
HF: N.Morrison 9, M.Boyd 26, S.Van De Heuvel 27
F: K.Darby 8, P.McWilliams 23, J.Ivey 5
Foll: A.O’Connor 14, J.Crockett-Grills 6, O.Purcell 16
I/C: E.Hoare 46, M.Clifford 7, M.McMahon 24, D.Orr 2, M.Keryk 45
Emg: M.Fogas 13, G.Clarke 17

In: P.McWilliams, E.Hoare
Out: G.Rankin, M.Fogas

 

CARLTON v. ADELAIDE CROWS
Round 2- Sunday, February, 10, 4:05pm
Princes Park, Carlton

CARLTON

B: S.Hosking 10, K.Harrington 9, N.Stevens 21
HB: G.Pound 6, B.Davey (c) 1, L.Brazzale 12
C: G.Gee 19
HF: M.Prespakis 4, T.Harris 7, D.Vescio 3
F: K.Bentley 13, A.Downie 30, N.Plane 32
Foll: B.Moody 16, K.Loynes 2, C.Dalton 15
I/C from: J.Hosking 11, J.Van Dyk 36, S.Audley 26, A.Barden 8, J.Edwards 25, B.Walker 14, R.Watt 22

In: G.Gee, B.Walker, R.Watt
Out: T.Lucas-Rodd

ADELAIDE

B: A.Foley 3, S.Allan 39, S.Thompson 14
HB: D.Cox 31, C.Randall 26, C.Cramey 22
C: E.Marinoff 10
HF: M.Rajcic 32, A.Hatchard 33, A.Considine 16
F: C.Scheer 4, E.Phillips (c) 13, J.Mules 23
Foll: J.Foley 24, D.Varnhagen 9, R.Forth 27
I/C from: H.Martin 6, M.Nankivell 12, S.Perkins 28, E.Jones 2, S.Li 19, S.Riley 8, D.Ponter 15

In: S.Perkins, S.Riley, D.Ponter
Out: J.McCormick (managed)

 

FREMANTLE v. BRISBANE LIONS
Round 2- Sunday, February, 10, 6:05pm
Fremantle Oval, Fremantle

FREMANTLE

B: E.Gooch 8, T.Bresland 5, A.Stannett 24
HB: A.Williams 9, E.Antonio 12, P.Seth 18
C: S.Cain 20
HF: K.Gibson 21, G.Houghton 27, G.O’Sullivan 22
F: H.Miller 19, A.Sharp 1, K.Bowers 2
Foll: P.Laurie 11, D.Hooker 17, K.Donnellan (c) 15
I/C from: S.Duffy 6, K.Grieve 13, L.Pugh 32, L.Mascall 14, M.Caulfield 10, A.Atkins 37, B.Moyes 55

In: A.Atkins, B.Moyes
Out: 

BRISBANE

B: S.Virgo 5, S.Webb 4, N.Exon 15
HB: S.Campbell 20, L.Kaslar (c) 11, K.Lutkins 13
C: E.Pittman 19
HF: L.Arnell 16, M.Dowrick 33, E.Zielke 8
F: J.Wuetschner 23, S.Frederick-Traub 14, J.Zanchetta 7
Foll: J.Tawhiao-Wardlaw 30, E.Bates 1, A.Anderson 18
I/C from: A.Clarke 21, P.Parker 10, L.Bella 32, N.Grider 17, K.McCarthy 9, T.Groves-Little 26, G.Collingwood 28

In: N.Grider, T.Groves-Little
Out: –

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *