Allied states representatives named for revamped AFL Academy

TASMANIA and the Sydney Swans Academy lead all-comers for the most players in the revamped state-based AFL Academies from the Allied sides, with six players each making the the new academy. Both Queensland academies have five players each in the side, while Greater Western Sydney (GWS) GIANTS Academy and Northern Territory have three players each. Two New South Wales representatives, Charlie Byrne and Will Chandler have also made the academy.

The Allies camp will be held from December 3-December 14, with Luke Power named as the Academy coach.

AFL Head of Talent Tristan Salter said it is an exciting time for the country’s best young talent.

“The new approach to the national Academy will ensure more of our most talented players have access to AFL facilities, while receiving the best quality coaching, high performance and wellbeing services in the country,” he said. “Importantly these players will spend more time in their home state, with year-round first-class support that will enhance their opportunity to perform at an elite level through the NAB AFL Under-18 Championships. “I congratulate all who have been named in squads today and I look forward to watching their development over the next 12-24 months.”

Allies

Jackson Barling          Sydney Swans/Willoughby Mosman
Connor Budarick         Gold Coast Suns/Labrador
Charlie Byrne              Murray Bushrangers/Albury
Jackson Callow           Tasmania/North Launceston
Braedon Campbell      Sydney Swans/Westbrook
Will Chandler              Murray Bushrangers/Corowa-Rutherglen
Sam Collins                 Tasmania/North Hobart
Ashton Crossley          Gold Coast Suns/Burleigh/Palm Beach Currumbin
Saxon Crozier             Brisbane Lions/Wests
Jared Dakin                 Tasmania/Launceston
Alex Davies                 Gold Coast Suns/Cairns Hawks
Oliver Davis                Tasmania/Clarence
Liam Delahunty           GWS Giants/Coolamon
Hamish Ellem              Sydney Swans/Manly Warringah
Tom Griffiths               Brisbane Lions/Maroochydore
Tom Green                  GWS Giants/Marist
Errol Gulden                Sydney Swans/Maroubra
Joel Jeffrey                 Northern Territory/Wanderers
Jack Johnston             Gold Coast Suns/Palm Beach Currumbin
Ben Jungfer                Northern Territory/Warpaths/Woodville-West Torrens
Will Martyn                  Brisbane Lions/Aspley
Matt McGrory              GWS Giants/Gungahlin
Mitch O’Neill                Tasmania/North Hobart
Luke Parks                  Sydney Swans/North Shore
Hewago Paul-Oea      Gold Coast Suns/PNG/Broadbeach
Will Peppin                  Tasmania/North Hobart
Josh Rayner                Sydney Swans/North Shore
Malcolm Rosas Jnr     Northern Territory/Darwin
Bruce Reville               Brisbane Lions/Western Magpies/Maryborough
Kobe Tozer                 Brisbane Lions/Aspley/Bribie Island

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *